Kolekcja diabła polskiego "Przedpiekle" istnieje 39 lat i uważana jest za drugą taką kolekcję w świecie pod względem liczby eksponatów. Prywatny zbiór liczący około 2000 obiektów polskiego pochodzenia jest kolekcją etnograficzną, którą na pewno warto zobaczyć. Każda rzeźba, rysunek, grafika, malunek, wycinanka, ekslibris czy obraz olejny wywodzi się z podania, legendy, opowiadania czy anegdoty folklorystycznej.
Diabły wykonane zostały z drewna, gałganów i drutu, gliny, ceramiki, gipsu, szkła, żelaza, miedzi, cukru i ciasta, plastiku, sznurka, wełny i futra; są malowane farbami olejnymi, akwarelami, akrylami, pastelami i tuszem; wytłaczane na ręcznych i drukarskich prasach; wycinane zwykłymi nożyczkami i nożycami do strzyżenia owiec.
W archiwum muzeum znajdują się także podania, anegdoty, legendy, baśnie, przysłowia, porzekadła, fraszki, piosenki, rysunki, nagrania audycji radiowych i telewizyjnych, plakaty, afisze, foldery, katalogi oraz książki poświęcone diabłom. Wszystkie eksponaty zostały wpisane w 1979 r. do rejestru zabytków jako dobra kultury.
Muzeum Prywatne Diabła Polskiego "Przedpiekle"
ul. Bukowińska 26/3, tel. 022 843 55 35
otwarte po uzgodnieniu telefonicznym