Gotycki kościół Świętej Trójcy (XV w., przebudowywany i rozbudowywany XVI, XVII, XVIII w.).
Pierwszy kościół w tym miejscu został konsekrowany w XII w. Obecna świątynia została wybudowana w pierwszej połowie XV wieku. Była kilkukrotnie przebudowywana, zaś po pożarze odbudowana w latach 1695 - 1699. Kolejna zmiana dosięgnęła kościół w latach 1978 - 1982, kiedy został on przekształcony przez architekta Jerzego Łukowskiego.
W świątyni została zachowana pierwotna nawa główna i prezbiterium, które pochodziły z XV w. Nawy boczne zostały zbudowane w latach 1754 - 1762. W świątyni widnieje sklepienie kolebkowe, pochodzące z XVII i XVIII w. Ołtarze barokowe, z elementami rokokowymi. W ołtarzu głównym widnieje obraz Trójcy Przenajświętszej, zaś w bocznym Matka Boża z obrazem Zwiastowania.
Ważnym elementem w kościele jest cudowny krucyfiks pochodzący z XVII wieku. Na ścianach kościoła można oglądać odnowioną, późnorenesansową polichromię, zaś w nawie głównej barokową ambonę. Dawniej świątynia posiadała bogatą bibliotekę, która zawierała liczne dzieła: np Kazania Piotra Skargi, Jakuba Wujka, Szymona Karpińskiego. Jako, iż Jędrzejów jest Miastem Zegarów, na ścianie kościoła znajduje się zegar słoneczny