Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Bodzentyn

Ruiny zamku

Ruiny zamku biskupów krakowskich (XIV w.).

Zamek wzniósł w drugiej połowie XIV w. w stylu gotyckim biskup krakowski, Florian z Mokrska. Dwukrotne przebudowy w XVI wieku i rozbudowa w początkach XVII wieku nadały budowli charakter wspaniałej renesansowej rezydencji z elementami barokowymi. W roku 1789 w wyniku likwidacji dóbr duchownych zamek przeszedł na własność rządu. Po III rozbiorze Polski, Austriacy zamienili budynek na spichlerz, później na szpital wojskowy, aż wreszcie pozbawiony opieki popadł w końcu XIX wieku w ruinę. Zamek zbudowany był z kamienia i cegły na planie podkowy. Posiadał trzy skrzydła otaczające czworoboczny dziedziniec. (slel72)

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na