Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół św. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Pińczów

Kościół św. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Kościół manierystyczno-barokowy zbudowano w latach 1642-1655 z wykorzystaniem murów kościoła gotyckiego z poł. XV w. Wchodzi on w skład dawnego zespołu klasztornego oo. paulinów. Jest świątynią trójnawową, bazylikową, z gotycką kruchtą i barokową kaplicą kopułową, dobudowaną w latach 1720-1730, o bogatej stiukowej dekoracji sklepień.

W samym kościele można obejrzeć bogatą dekorację malarską i geometryczną dekorację sztukatorską powstałą w 1642 i ok. 1682. Przez pewien czas był to kościół pauliński, pochowano w nim reformatora Jana Łaskiego. W latach 1647-1650 klasztorem mieszczącym się przy kościele kierował ks. Augustyn Kordecki, znana postać w dziejach Polski, późniejszy przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze.

Obecnie pomieszczenia dawnego klasztoru zajmuje Muzeum Regionalne.
Przed kościołem stoi imponujących rozmiarów barokowa dzwonnica, wzniesiona w końcu XVII w. Umieszczone są na niej stare dzwony; jeden z nich ufundował biskup Oleśnicki.

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na