Barokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Bogorii został zbudowany w latach 1748-78 z fundacji Michała Konarskiego - kasztelana sandomierskiego i ówczesnego jej dziedzica.
Wnętrze kościoła ma wystrój rokokowy i należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej ziemi sandomierskiej. Jest to budowla jednonawowa z kwadratowym prezbiterium, z późnorenesansowym piętrowym nagrobkiem Krzysztofa z Bogorii Podłęskiego (założyciela dawnego miasta) i jego żony. Po wejściu do świątyni wzrok przyciąga potężny ołtarz główny zajmujący całą ścianę prezbiterium. Na szczycie ołtarza znajduje się kompozycja przedstawiająca Trójcę Świętą, centralnie wkomponowany jest łaskami słynący obraz Matki Boskiej namalowany przez Jana Sochera artystę krakowskiego w 1626 r.
Cuda zdziałane w kościele bogoryjskim za przyczyną Najświętszej Panny rozpoczynają się w kilkadziesiąt lat po sprowadzeniu go do starej świątyni. Utrzymane w tym samym charakterze co ołtarz główny są ołtarze boczne znajdujące się w nawie. Jedyna boczna kaplica w tym kościele jest poświęcona świętej Annie. W czasie ważniejszych uroczystości religijnych i przy odsłanianiu cudownego obrazu używane są dwa zabytkowe kotły miedziane ( instrumenty perkusyjne).
Opis uzupełnił: sonia27 12-04-2012
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła świętokrzyskie