Maria Łączyńska primo voto Walewska, secundo voto hrabina d’Ornano urodziła się w Brodnie (tuż obok Kiernozi), ale to w kiernoskim pałacu spędziła dzieciństwo. Nie jest do końca pewne, czy jest to ta sama budowla, którą możemy oglądać dzisiaj, ponieważ istnieją dwie wersje mówiące o czasie jej powstania. Pierwsza przypisuje ten fakt Maciejowi Łączyńskiemu, który miał go wznieść pod koniec XVIII w., inna optuje za drugą ćwiercią wieku XIX (a więc już po śmierci Marii). Niezależnie od tego, założenie parkowo-pałacowe jest miejscem, w którym przebywała Marysia aż do swojego ślubu z Anastazym Walewskim.
Klasycystyczny jednopiętrowy budynek nakryty jest czterospadowym dachem. Elewację frontową i ogrodową upiększono ryzalitami, a te z kolei zwieńczono trójkątnymi szczytami. Uroku dodają też paradne schody zewnętrzne. Pałac otoczony jest parkiem z dwoma połączonymi przepustem stawami. Nad przepustem mostek, przez który prowadzi alejka do bramy wejściowej. Tuż przy mostku kamień upamiętniający trzechsetlecie odsieczy wiedeńskiej 1683 – 1983.
W samym parku zwraca uwagę mniej więcej pięciometrowej wysokości „Kopiec Kościuszki” zwieńczony oszlifowanym granitowym głazem. Inskrypcja na nim głosi: „Tadeuszowi Kościuszce, Bohaterowi Narodowemu – wdzięczni rodacy 1817 – 1917 – 1967”. Kopiec usypano w setną rocznicę urodzin Naczelnika; częściowo został rozebrany w czasie II wojny oraz bezpośrednio po niej (przez władze komunistyczne), po czym odtworzony w 1967 r. Według przekazów Tadeusz Kościuszko miał bywać w pałacu (ale nie ma no to wiarygodnych dowodów).
Warto wiedzieć: Maria Walewska miała dwóch sławnych braci: Benedykta Józefa Łączyńskiego - generała brygady Księstwa Warszawskiego oraz Teodora Józefa Marcina Łączyńskiego. Obaj brali udział w licznych bitwach Legionów Polskich.