Zwiedzając północną część województwa lubuskiego jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Drezdenko. Miasto położone malowniczo nad Notecią ma ciekawą historię i wiele interesujących zabytków wartych zobaczenia. Z całą pewnością należy do nich należący od 1945 r. do katolików kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego będący wcześniej zborem protestanckim.
Świątynia znajduje się przy Placu Kościelnym zlokalizowanym na zachód od Starego Rynku. Kościół na Placu Kościelnym istniał zapewne od czasów lokacji miasta. Nie są natomiast znane jego losy sprzed XVII wieku. Do dziś zachowała się wzmianka o jego pożarze i zniszczeniu w 1662 r. Już wówczas należał do ewangelików, którzy stanowili większość wyznaniową w mieście od czasów reformacji. Rok później rozpoczęto jego odbudowę przy znacznej pomocy ówczesnego elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma.
Świątynię ukończono w 1664 r., a po trzech latach dobudowano do niej wieżę-dzwonnicę, na której zawisł odlany w Szczecinie dzwon. Około polowy XVIII wieku stan kościoła stał się na tyle zły, że postanowiono o jego rozbiórce. Na jego miejscu w latach 1752-1753 stanął nowy zbór z wieżą, na której zawieszono także nowy dzwon. Poprzedni pękł zimą 1740 r.
Kościół nie miał szczęścia, bo po paru latach wichura zerwała hełm wieży, który spowodował znaczne uszkodzenia dachu. Ponowne szkody spowodował piorun podczas burzy w 1777 r. Zniszczył wówczas zwieńczenie wieży. Zbór w XIX wieku poddawano ciągłym remontom. Jego złe posadowienie spowodowało zagrożenie zawaleniem. Od 1900 r. wznoszono obok nowy zbór o neogotyckich formach zaprojektowany przez architekta Johannesa Otzena. Budowę wspieraną przez cesarzową Augustę Wiktorię ukończono w 1902 r.
Po poświęceniu świątyni rozebrano stary kościół. Piękny, wzniesiony z kolorowej cegły klinkierowej kościół posiada niezwykle klimatyczne wnętrze. Pozostawione przez ewangelików wyposażenie zostało po wojnie uzupełnione przez katolików. Na szczególną uwagę zasługują organy zbudowane przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą, główny ołtarz i ambona z mozaikową dekoracją.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego jest od 27 grudnia 1994 r. zabytkiem ujętym w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa (wpis nr 430/94).