Zespół klasztorny urszulanek we Wrocławiu składa się z kościoła św. św. Klary i Jadwigi (z XIII w., gruntownie przebudowanego w XVII w., częściowo zniszczonego w 1945 r. i odbudowanego) oraz barokowych budynków klasztornych (z 1696-1699, rozbudowanych w XIX w.).
Księżna Anna, wdowa po księciu Henryku II Pobożnym, sprowadziła do Wrocławia Klaryski . Drewniany XIII wieczny klasztor ulokowany został na książęcych gruntach w lewobrzeżnej części miasta. We władaniu Klarysek znalazły się wyspy Bielarska i Słodowa wraz ze znajdującymi się tam młynami. Do zakonu przyjmowano wyłącznie panny pochodzące z rodów książęcych i możnych rycerskich. Zgromadzony majątek pozwolił siostrom zakonnym na wybudowanie murowanego klasztoru z kościołem w stylu gotyckim a w XVII wieku na całkowitą rozbudowę w stylu barokowym.
Do jednonawowego kościoła przylegała boczna kaplica długością równa nawie. Podczas kolejnego remontu kaplicę podwyższono do wysokości nawy i całość nakryto wspólnym dachem.
W kaplicy św. Jadwigi znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich. Tutaj zostali pochowani książęta : Henryk III Biały, Henryk V Gruby, oraz wiele książęcych córek. W XIX wieku klasztor przejęły Urszulanki Unii Rzymskiej, które obecnie prowadzą tu Gimnazjum i Żeńskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące.