Pałac w Wąsowie wybudowała w 1781 r. rodzina Sczanieckich. Jest to piętrowy budynek w stylu późnego baroku z cechami klasycyzmu. Z biegiem lat Sczanieccy popadli w długi i zostali zmuszeni do sprzedaży majątku, który trafił w ręce berlińskiego bankiera i przemysłowca Richarda Hardta. Stary pałac nie odpowiadał mu ze względu na formę i wielkość, kazał więc w sąsiedztwie pałacu Sczanieckich zbudować neogotycką rezydencję przypominającą obronny zamek. Obiekt powstał w latach 1870-1872 według projektu niemieckiego architekta Gustawa Erdmanna.
Po II wojnie światowej budynki przechodziły różne koleje losu: były w nich mieszkania, biuro PGR-u, ośrodek szkolenia traktorzystów. W 1994 r. zostały sprzedane prywatnej firmie, która po gruntownym remoncie otworzyła w nich hotel i restaurację o wysokim standardzie (w podziemiach zamku urządzono nawet basen kąpielowy). Obok powstały stajnia i kort.
Wąsowskie rezydencje otacza rozległy park krajobrazowy z pomnikowymi, ponad 300-letnimi dębami i bukami. Zamek Hardtów stoi ponad krawędzią doliny, za którą znajduje się leśna część parku. Zachował się tam niewielki zabytkowy cmentarz z grobami dawnych właścicieli majątku.
W pobliżu parku znajduje się imponujący zespół zabudowań folwarcznych. Wzdłuż ul. Lipowej powstało w latach 1898-1910 nowoczesne naówczas osiedle domów mieszkalnych dla służby i robotników rolnych, z brukowaną główną drogą, domem starców i domem opieki zdrowotnej, a nawet salą taneczną.