Szreniawa położona przy drodze łączącej Poznań z Wrocławiem w XIX wieku stanowiła własność niemieckiej rodziny Bierbaumów. W centrum wsi położony jest zespół pałacowo-parkowy należący do dawnych właścicieli majątku. Od 1964 r. znajduje się tutaj Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Centralne miejsce w założeniu zajmuje pałac wzniesiony w latach 1852-1853. Leonhard Bierbaum, który nabył dawne dobra biskupów poznańskich zlecił zaprojektowanie swojej siedziby architektowi z Berlina K.H. Knobluachowi. Autor projektu nadał budynkowi eklektyczną formę, w której pojawiły się odwołania do innych stylów architektonicznych. Piętrowy pałac wzniesiony na rzucie kwadratu posiadał główne wejście od strony folwarku, a przeciwna elewacja wybiegała na duży, liczący ponad 5 ha powierzchni park.
Pałac w Szreniawie został w 1926 r. odkupiony przez Władysława Glabisza i pozostawał polską własnością do II wojny światowej. Po zakończeniu wojny majątek upaństwowiono, a w 1964 r. przekazano go muzeum tworzonemu pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa. Pałac Bierbaumów po przeprowadzonym w 2010 r. remoncie jest prezentacją dawnej siedziby ziemiańskiej.