W latach trzydziestych XIX wieku, przy ulicy Piotrkowskiej 282/284, obok stawu na Jasieni, powstała trzypiętrowa przędzalnia bawełny. Zbudował ją Ludwik Geyer - pionier łódzkiego przemysłu, pierwszy łódzki fabrykant. Była to wtedy największa fabryka w Łodzi. Budynek wyróżnia się tle innych, powstałych w późniejszych latach, łódzkich fabryk z surowej cegły, bowiem został otynkowany i pomalowany na biało. Stąd wzięła się także sama nazwa - "Biała Fabryka".
Po II wojnie światowej powstało tutaj Centralne Muzeum Włókiennictwa. Obecnie można w nim oglądać największą w Polsce kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej m.in. prace: M. Abakanowicz, W. Sadleya, J. Owidzkiej, S. Popawskiego, J. Rudzkiej-Habisiak. Znajdują się tutaj także narzędzia i maszyny włókiennicze. Co trzy lata w Białej Fabryce odbywa się jeden z najważniejszych międzynarodowych przeglądów sztuki - Triennale Tkaniny.
W bocznym budynku, swoją siedzibę ma Krajowa Izba Mody. We wrześniu 2008, przy Muzeum Włókiennictwa, otwarto dla zwiedzających jedyny w Polsce, miejski Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282, tel. 42 683 26 84
www.muzeumwlokiennictwa.pl