Rzgów prawa miejskie uzyskał w roku 1467 i już dwa lata później decyzją rady kapituły krakowskiej postanowiono wybudować w nim świątynię. Wcześniej wieś Rzgów należała do parafii tuszyńskiej.
Kościół pod wezwaniem św. Stanisława, prawdopodobnie drewniany, zbudowano w roku 1475 i przetrwał on półtora wieku do czasu jego rozbiórki. W tym samym miejscu zbudowano w roku 1630 nowy, murowany, w stylu późnorenesansowym, który stoi do dziś. Jest kościołem jednonawowym, orientowanym z wieżą, która po pożarze z roku 1812 została odbudowana dopiero w roku 1900. Z pierwotnego wyposażenia pochodzi belka tęczowa ze sceną ukrzyżowania. Ołtarz główny w stylu barokowym z rzeźbionym krusyfiksem, stalle i ambona pochodzą z XVIII wieku, natomiast pięć bocznych, w tym samym stylu, jest nieco wcześniejszych, z przełomu XVII i XVIII. Organy mają natomiast rodowód XIX - wieczny.
Ostatni, poważniejszy remont miał miejsce w latach 1949-52, więc aktualny wygląd świątyni trochę odbiega od takiego, jakiego oczekiwalibyśmy po tym zabytku.
Znajdująca się na placu przykościelnym figura Matki Bożej Królowej Polski została w latach 50. XX w. przeniesiona z parku im. Adama Mickiewicza. Renowację jej przeprowadził wówczas miejscowy artysta, plastyk Jan Depczyński.
(Opis uzupełnili: gorofil i saper1390)