Rozwój Zgierza jako miasta przemysłowego przypada na lata 20. XIX w. Wówczas to przyłączono miasta do Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim, co umożliwiło przybycie osadników. Do samego Zgierza napłynęło ponad trzystu sukienników, którzy budowali drewniane domy pełniące funkcję mieszkania i ich miejsca pracy.
W krótkim okresie czasu miasto stało się najważniejszym ośrodkiem produkcji sukienniczej. Dziś te maleńkie zakłady już nie istnieją. Przez lata wyparła je postępująca nowoczesna technologia i powstawanie potężnych manufaktur, ale domy tkackie pozostały. W dobie nowoczesnego budownictwa są perełkami dawnej architektury, którą dziś już tylko można zobaczyć w skansenach.
W Zgierzu zachowało się ich dość dużo i są w różnej kondycji technicznej. Miasto od kilku lat prowadzi rewitalizację tych obiektów, przywracając im dawny blask. Przy ul. Rembowskiego powstał Park Kulturowy Miasta Tkaczy. Odwiedzając to miejsce, w jednej chwili przenosimy się w XIX w. Stąpając po bruku, mijając gazowe latarnie podziwiamy piękno Domów Tkaczy.