Drewniany kościół św. Rocha w Mikstacie pochodzi z 1773 r. Zbudowany został na podwalinach dębowych, osadzonych na fundamencie z kamienia, a dach ma kryty gontem. Jest to kościół jednonawowy, orientowany, z dobudowanymi dwoma kaplicami, wzniesiony na planie zbliżonym do krzyża greckiego. Jest to kościół średniej wielkości (15m x13,5m).
W ołtarzu głównym znajduje się pochodzący z 1707 roku obraz przedstawiający patrona tego miejsca - Świętego Rocha. Ponadto jest tam obraz zasłonowy Serca Jezusa z 1893 roku. W zwieńczeniu ołtarza widać obraz przedstawiający Marię Magdalenę.
W Sanktuarium znajdują się również dwa barokowo- klasycystyczne ołtarze. W części północnej ołtarz Świętej Rozalii, a w części południowej Przemienienia Pańskiego. Warto tu podkreślić,że Święta Rozalia, podobnie jak Święty Roch, jest patronką od "morowego powietrza".
Ponadto w kościele znajduje się obraz Świętego Izydora Oracza, co zapewne ma związek z rolniczym niegdyś charakterem tych terenów. Na suficie nad nawą główną widnieje polichromia przedstawiająca scenę wskrzeszenia Łazarza, zaś w prezbiterium Maryję z Dzieciątkiem. W kościele znajdują się zabytkowe organy. Ich prospekt ozdobiony jest koroną cierniową, kotwicą i sercem. Będąc w Sanktuarium warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę w kształcie drzewa rajskiego. Cennym zabytkiem jest rzeźba Pawła Brylińskiego przedstawiająca patrona miejsca, Świętego Rocha. W świątyni zobaczymy ponadto płaskorzeźby polichromowane przedstawiające Trójcę Świętą, Adorację Maryi z Dzieciątkiem, Świętą Agatę, Świętą Jadwigę, Świętego Antoniego i Świętego Mikołaja.
16 sierpnia 2011 r. kościół cmentarny został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
W Sanktuarium co roku, nieprzerwanie od ponad 300 lat, odbywają się uroczystości odpustowe z błogosławieństwem zwierząt.