Ciechanowiec, to małe miasteczko gminne o bardzo ciekawej historii i wielu zabytkach. Najbardziej znane z Muzeum Rolnictwa i skansenu budownictwa ludowego. Prawa miejskie otrzymał Ciechanowiec w 1429 roku od księcia Witolda. Właścicielami miasta byli m. in. Ossolińscy. Podczas rozbiorów był pod władaniem początkowo Prus a po Kongresie Wiedeńskim Rosji. W okresie międzywojennym w Ciechanowcu było ponad 73% ludności żydowskiej. Ślady różnych kultur są w mieście do tej pory widoczne. Także podczas II wojny światowej miasto grabiły i niszczyły dwie armie, początkowo Niemcy a po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, Rosjanie.
Najbardziej znanym obywatelem miasta jest ksiądz Krzysztof Kluk przyrodnik i miejscowy proboszcz. Jego imię nosi Muzeum Rolnictwa od którego rozpoczynamy nasz spacer. Mieści się ono w dawnym zespole pałacowym Starzeńskich z 1860 roku. Oprócz pałacu obejrzymy oficynę, wozownie, młyn wodny i ponad 40 innych zabytków architektury drewnianej przeniesionych z okolicznych wsi. Jest tu także jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, Muzeum Chleba i Muzeum Weterynarii. Na obejrzenie tego ciekawego miejsca musimy poświęcić minimum 3-4 godziny.
Po zakończeniu zwiedzania udajemy się do centrum miasteczka, pięknego rynku z zabytkowymi kamieniczkami. Niedaleko stąd znajduje się XIX-wieczna synagoga a dalej cerkiew prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego. Następnym etapem jest barokowy kościół św. Trójcy obok którego stoi pomnik ks. Kluka i barokowa figura św. Jana Nepomucena. Tuż przy kościele znajduje się budynek byłego klasztoru i szpitala Sióstr Miłosierdzia z 1733 roku.
Obok kościoła rozpoczyna się ulica Sienkiewicza, idąc którą dojdziemy do skrzyżowania z ulicą Wińską, gdzie znajduje się miejsce pamięci poświęcone wielu pokoleniom mieszkańców miasta walczących o wolność a także miejscowym Sybirakom. Dalej przy ulicy Sienkiewicza stoi pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, pozostałości cmentarza ewangelickiego i cmentarz komunalny z zabytkową kaplicą cmentarną Szczuków z 1842 roku.
Spacer jest dosyć długi, liczy około 6-7 km, proponujemy poświęcić na zwiedzenie atrakcji miasteczka cały dzień, w przerwach na zwiedzanie możemy zjeść posiłek, czy też wypić kawę w którejś restauracji, kawiarni, czy barze. Do przemieszczania się po mieście można użyć samochodu, do każdego punktu dojedziemy bez problemów. Zapraszamy.