Naszą wyprawę Dolnośląskim Szlakiem św. Jakuba możemy pokonać pieszo lub rowerem jako pielgrzymkę, lub samochodem jako wycieczkę. Wyruszamy z Jakubowa, gdzie w roku 2005 wytyczono i oznakowano pierwszą w Polsce Dolnośląską Drogę św. Jakuba. Włączyła się ona w ogólnoeuropejską sieć szlaków pątniczych prowadzących do Santiago de Compostela (Galicja, Hiszpania).
Począwszy od IX wieku w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi (początkowo przedstawiciele rycerstwa i mnisi, z czasem także mieszczanie, szlachta i koronowane głowy) do grobu św. Jakuba Starszego, w północno-hiszpańskim sanktuarium. W średniowieczu Apostoł ten czczony był jako patron walki "z niewiernymi" na Półwyspie Iberyjskim, później czczony był w Europie jako patron rycerstwa, pielgrzymów i podróżników.
Niektórzy badacze uważają, że pierwsza katolicka świątynia, jeszcze z drewnianych bali, stanęła w Jakubowie w 991 r., z fundacji Dąbrówki, małżonki Mieszka. Wiódł tędy szlak łączący Czechy, Łużyce i Wielkopolskę. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi jednak z 1376 r. Z tego też okresu datuje się gotycki kościół św. Jakuba, z polnego kamienia, otoczony murem z wysoką, ceglaną bramą z XVI w., w której wisi jeden z najstarszych w Polsce dzwonów z napisem (po łacinie): „O królu chwały, przyjdź z pokojem, anno 1506”.
Wieś do 1945 r. zwała się Jakobskirch. Świątynia i bijące nieopodal cudowne źródło przyciągały licznych pielgrzymów. Św. Jakub widnieje na obrazie w głównym ołtarzu i na polichromiach (jako uczestnik Ostatniej Wieczerzy i na koniu, jako pogromca pogan). Jego figurka stoi na ołtarzu, w którym jest relikwiarz z cząstką jego relikwii, przywiezionej z Rzymu razem z watykańskim certyfikatem oryginalności. Św. Jakub spogląda też na wiernych z witraża w jednym z okien, a także jest wśród wyrzeźbionych w drewnie figur 12 apostołów. Znajdziemy go także w postaci wysokiego posągu postawionego na studni, w której bije źródło św. Jakuba.
Następnie udajemy się do Sanktuarium Maryjnego Grodowcu gdzie znajdziemy pielgrzymującego św. Jana Nepomucena z muszlą na ubiorze, charakterystycznym symbolem wędrówki do grobu św. Jakuba Starszego.
Dalej podróżować będziemy przez Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec i Lubań do Zgorzelca, gdzie przez Most Staromiejski Dolnośląska Droga św. Jakuba połączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą przez Saksonię i Turyngię.