"Pastor powiedział, że połączył ich Bóg. Pastorzy zwykli to mówić zawsze i wszędzie, ale Boża myśl czy też wola objawia się znacznie później, może w dzieciach albo nawet w dzieciach dzieci, w trzecim lub czwartym pokoleniu. Czasem objawienie wybucha jak płomień z dachów wśród nocy, świecąc daleko i przerażająco. Czasem jest ono tylko zagadkowym uśmiechem w dniu srebrnego wesela, łzą na dźwięk piosenki z czasów młodości, nie wygładzoną zmarszczką na obliczu leżącego w trumnie." Jest to fragment powieści „Mała pasja”, autorstwa głównego bohatera naszej wycieczki
Ernst Wiechert pochodził z prostej rodziny, jego ojciec był leśniczym w zagubionej w mazurskich lasach leśniczówce Piersławek. Urodził się w 1887 roku, miał dwóch braci, z których jeden zmarł w wieku pięciu lat, a starszy był zwykłym robotnikiem w tartaku. Ernsta rodzice postanowili kształcić, wysyłając do szkoły do Królewca. Ukończył tam studia przyrodnicze oraz języko- i literaturoznawcze.
Życie nie szczędziło mu tragicznych chwil. Oprócz brata, który zmarł w młodym wieku stracił także matkę i żonę. Obydwie popełnily samobójstwo. Natomiast jego synek Ernst Edgar zmarł w dzień po urodzeniu. Nigdy nie popierał Hitlera, za co został osadzony w obozie w Buchenwaldzie. W swoich powieściach opisywał zwykłe życie w mazurskich wioskach. Nazywany jest czasem „piewcą Mazur”. Do jego najbardziej popularnych powieści należą "Dzieci Jerominów" i "Proste życie".
Naszą wędrówkę śladami pisarza rozpoczynamy w leśniczówce Piersławek leżącej tuż przy drodze z Piecek do Mikołajek. Możemy tu zwiedzić małe muzeum, a także przejść ścieżką leśną, przy której znajduje się grób brata Ernsta Wiecherta. Z leśniczówki jedziemy nad jezioro Majcz Wielki, w tym celu musimy dojechać do leśniczówki Strzałowo. Samochód zostawiamy na parkingu i udajemy się na mały spacer w kierunku malowniczego, położonego wśród lasów, jeziora. Tutaj odwiedzimy miejsce spoczynku żony i synka pisarza.
Po spacerze w lesie nad jeziorem jedziemy do małej osady Lisunie niedaleko Mikołajek. Tutaj także cisza i spokój nad jeziorem o tej samej nazwie. Stąd pochodziła żona Ernsta Wiecherta, Meta Mittelstädt, także córka leśniczego. Następnym punktem naszej wycieczki jest wioska Krutyń nad malowniczą rzeką Krutynią, tutaj na miejscowym cmentarzu ewangelickim pochowana jest babka pisarza ze strony matki, Amalie Andreae z domu Doerk. Po zapoznaniu się z innymi atrakcjami wioski jedziemy do Piecek. Tutaj pochowany jest ojciec pisarza, Martin Emil Wiechert.
Ostatnim miejscem które odwiedzimy jest Muzeum Mazurskie w Mrągowie. Tutaj w przylegającej do ratusza dawnej Strażnicy Bośniackiej, gdzie w 1790 r. stacjonował 9 Pułk Bośniaków mieści się Izba Pamięci poświęcona temu pisarzowi. Trasa nie jest ciężka, w większości prowadzi pośród lasów i jezior.
Zapraszamy.