Proponowana trasa jest alternatywą dla górskich wycieczek na wypadek niepogody. Naszą wędrówkę rozpoczynamy od Krupówek, jednej z najbardziej znanych ulic w Polsce. Udajemy się do stacji dolnej Kolejki na Gubałówkę. W kasie kupujemy tzw. bilet łączony, którego cena jest bardzo korzystna. Wjeżdżamy kolejką na szczyt Gubałówki. Po wyjściu z wagonika warto obejrzeć się za siebie, gdzie zobaczymy wspaniałą panoramę Tatr oraz Zakopanego. Po prawej stronie od wyjścia z kolejki znajduje się zjeżdżalnia, gdzie na wózkach, niczym na sankach szusujemy na dół. Zjazd kończymy w tym samym miejscu, bo sanki są wciągane do miejsca z którego zaczęliśmy zjeżdżać.
No, ale koniec zabawy. Ruszamy dalej. Przechodzimy przez szpaler sklepików, gdzie można kupić wiele pamiątek (ceny chyba trochę niższe niż na Krupówkach). Udajemy się w kierunku Butorowego Wierchu, częścią Szlaku Papieskiego, mijając kaplicę Matki Boskiej Różańcowej. W połowie drogi mijamy stację górną wyciągu na Polanie Szymoszkowej. Po dotarciu do Butorowego Wierchu wskakujemy na podwójne krzesełka i zjeżdżamy w dół. Podczas zjazdu wspaniałe widoki. Zjazd jest o wiele atrakcyjniejszy, niż wjazd na Gubałówkę. Po zjeżdzie możemy zauważyć dawny wagonik z kolejki na Kasprowy Wierch, który znajduje się wlaśnie przy dolnej stacji wyciągu na Butorowy Wierch.
Dalej kierujemy się w dół, w kierunku Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Łatwo trafić, gdyż wieża kościoła jest widoczna. Świątynia została wybudowana przez górali jako wotum dziękczynne za uratowanie życia papieża Jana Pawła II, po pamiętnym zamachu w Watykanie. Przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II spoglądającego na Giewont. Z tyłu sanktuarium warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz, na którym papież odprawil mszę przed skocznią narciarską w czasie wizyty w Zakopanem.
Dalej kierujemy się w drogę powrotną do Krupówek. Idziemy ulicą Kościeliską, gdzie po drodze zwiedzamy skansen i Willę Koliba, która jest pierwszym domem zbudowanym według stworzonego przez Stanisława Witkiewicza stylu zakopiańskiego. Dalej docieramy do drewnianego kościółka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa. Tuż za starym kościołem znajduje się Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który założony został w połowie XIX wieku przez księdza Stolarczyka, na gruncie ofiarowanym przez Jana Pęksę. Spoczywają tu m.in. ks. Józef Stolarczyk, Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński i wielu innych zasłużonych mieszkańców Zakopanego.
Wędrówkę naszą kończymy na deptaku przy Krupówkach. Czas podany przy trasie jest czasem minimalnym.