Drugą część trasy po powiecie średzkim proponuję zacząć od Zaniemyśla. Na pobliskim jeziorze znajduje się wyspa hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Wybudował on sobie drewniany domek w stylu szwajcarskim, gdzie często przebywał i przyjmował gości. Organizował tutaj pokazy sztucznych ogni oraz zabawy w bitwy morskie. Niestety, hrabia, niesłusznie oskarżony o malwersacje finansowe, popełnił samobójstwo strzałem z armatki. Warto tu się udać zwłaszcza w lipcowy weekend, gdyż wtedy odbywają się Zaniemyskie Bitwy Morskie. Można także promem przeprawić się na wyspę i zwiedzić modrzewiowy dworek . Warto zobaczyć także neogotycki kościół św. Wawrzyńca zbudowany w XIX wieku. Przy jednej ze ścian znajduje się grobowiec hrabiego Raczyńskiego.
Z Zaniemyśla proponuję udać się do Książa Wielkopolskiego. Miejscowość ta była świadkiem bitwy pomiędzy Prusakami a powstańcami w 1848 roku podczas Wiosny Ludów. Mimo bohaterskiej obrony, powstańcy ulegli tracąc przy tym 140 ludzi. Przy ulicy Dębniackiej znajdują się dwa kopce z prochami poległych.
Z Książa udajemy się do Nowego Miasta nad Wartą, gdzie proponuję zwiedzić piękny kościół gotycki św. Trójcy z renesansową polichromią. Warto zobaczyć także dwa rynki w tej miejscowości. Wbrew nazwie, Nowe Miasto Nad Wartą jest wsią. Prawa miejskie utraciło w 1934 roku.
Z Nowego Miasta Udajemy się do Dębna, gdzie znajduje się gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1444-47 r. Swego czasu kościół był zwany kolegiatą. co świadczyło o jego dużej randze. Zachowały się tutaj oryginalne cegły z czasów budowy. Świadczyć o tym może napis "LUCAS" na cegłach, co zapewne oznacza imię budowniczego.
Na sam koniec zapraszam do Winnej Góry, gdzie ujrzymy wspaniały pałac zbudowany w tzw. stylu polskim, czyli łączącym style neobaroku z neoklasycyzmem. Pałac wzniósł Henryk Mańkowski, spadkobierca generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który otrzymał te ziemie w nagrodę za zwycięską kampanię w Prusach i na Pomorzu. Zmarł tutaj w 1818 roku, a jego grobowiec, wzorowany na rzymskim sarkofagu konsula Scypiona Barbatusa, pogromcy Samnitów, znajduje się obecnie w kaplicy przy miejscowym kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Obecnie pałac jest obiektem prywatnym, ale jest możliwość zwiedzania małej sali poświęconej pamięci słynnego generała. W parku znajduje pomnik adiutanta gen. J.H. Dąbrowskiego - podpułkownika Stanisława Chłapowskiego.