Kontynuację naszego spaceru zaczynamy od pomnika króla Jana III Sobieskiego. Konny posąg króla wyrzeźbił w szydłowieckim piaskowcu Franciszek Pinck, wedlug projektu Andrzeja LeBruna. Stanisław August Poniatowski, mający szczególny sentyment dla postaci króla Jana III Sobieskiego, nadał uroczystości jego odsłonięcia niebywale okazałą oprawę.
Pomnik stoi przy ulicy Agrykola, przy której ustawione są zabytkowe latarnie gazowe z XIX wieku. Do dnia dzisiejszego przetrwało ich w stolicy niewiele. Dlatego też są one kolejną z atrakcji Łazienek Królewskich.
Idąc Agrykolą „pod górkę” w kierunku zachodnim, po przejściu kilkudziesięciu metrów od pomnika, po lewej stronie widzimy ozdobne, klasycystyczne ujęcie źródła, zaprojektowane przez J. Ch. Kamsetzera w 1785 r. Tego lata zostało gruntownie odrestaurowane.
Wracamy parkiem wzdłuż ogrodzenia i, po dojściu do stawu, skręcamy w prawo, kierując się w stronę Pałacu na Wyspie. Kilkadziesiąt metrów przed nim, oddalone od alejki, po prawej stronie, wśród drzew, stoi na kolumnie popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ustawione zostało w tym miejscu 20 lat temu, jako podziękowanie za Łazienki.
Widać stąd, wybudowany w 1780 r., budynek Nowej Kordegardy, który pierwotnie miał kształt chińskiej altany, ozdobionej wewnątrz malowidłami Plerscha. Od 1782 r. pełniła ona rolę teatru dworskiego, a od 1788 r. – kordegardy. Przebudowana w 1830 r. przez Jakuba Kubickiego, otrzymała miano Nowej Kordegardy. Obecnie mieści się tu kawiarnia „Trou Madame”, nawiązująca swoją nazwą do XVIII-wiecznej tradycji.
Do następnego obiektu warto pójść Aleją Chińską, do niedawna udekorowaną chińskimi ozdobami. Nową Pomarańczarnię wzniesiono w 1870 r., z przeznaczeniem na bogatą kolekcję drzew pomarańczowych, zakupionych od Radziwiłłów z Nieborowa. Od 1991 r. mieści się w niej wysokiej kategorii, stylowa restauracja „Belvedere”.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest Świątynia Egipska. Warto w tym momencie wspomnieć, iż dalej na południe rozciąga się Ogród Modernistyczny Południowy, zaś po jego prawej stronie rosną najstarsze parkowe drzewa, a za nimi znajduje się skromny plac zabaw dla dzieci.
Nim dojdziemy do Świątyni Egipskiej, po drodze, po prawej stornie spotkamy stojące na niewielkim placyku popiersie. Jest to ustawione 12 lat temu popiersie Maurycego Mochnackiego.
Świątynię Egipską, nawiązującą do architektury starożytnego Egiptu, wzniesiono w latach 20. XIX w., według projektu Jakuba Kubickiego.
Ostatnim obiektem trzeciego etapu zwiedzania Łazienek Królewskich jest, odsłonięte 6 lat temu, popiersie autora słynnej książki „Kamienie na szaniec” – Aleksandra Kamińskiego. W jego pobliżu znajduje się drugie ozdobne ujęcie źródła – źródło południowe.