Neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela (1908-1916), jest trzecią świątynią wybudowaną w tym miejscu. Pierwszy kościół wzniesiono w XVI wieku wraz z założeniem miasta. Nosił wezwanie Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, które ze względu na założyciela miasta przemianowano na św. Jana Chrzciciela. W roku 1569 Jan z Pilczy założył miasto uzyskawszy przywilej od króla Zygmunta Augusta.
Miasto znane było z wyrobów szewskich, stolarskich, garncarskich, kowalskich, tkackich, bednarskich. Rzemieślnicy tych cechów łożyli również na wystrój i utrzymanie swojej miejskiej świątyni. Miasto prężnie się rozwijało póki " Diabeł Łańcucki " go nie "odwiedził " i ograbił. Po nim w "odwiedziny" przyjechał książę Jerzy II Rakoczy. Kościół zniszczony przez tych dwóch "gości" nie został odbudowany.
Po kilku latach wybudowano modrzewiowy kościółek, który spłonął w wielkim pożarze miasta, jaki miał miejsce w 1904 roku. W tym dramatycznym wydarzeniu w ciągu prawie trzech godzin całe miasto doszczętnie spłonęło. Obecny kościół wybudowano według projektu wybitnego architekta Jana Karola Zubrzyckiego h. Sas, profesora z Krakowa, członka Polskiej Akademii Umiejętności.
W 1944 roku na wieży kościoła Niemcy urządzili stanowisko ciężkich karabinów maszynowych. Wieża została ostrzelana przez wojska radzieckie i uległa zniszczeniu. Nowy hełm na wieży, która pomniejszona została o 10 m, wykonano według projektu profesora Wiktora Zina. Stylem nawiązuje do hejnalicy z kościoła Mariackiego. Obraz MB Królowej Świata i Opiekunki Ludzkich Dróg przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem na tronie z obłoków w otoczeniu aniołów i cherubinów błogosławiącą światu - górom i dolinom, polom, rzekom i lasom oraz miastu Sokołów. Malowidła wewnątrz kościoła wykonano w latach 60 - tych a witraże w końcu XX wieku.