Parafia Żołynia ma bardzo ciekawą i długą historię. Kościół istniał tu prawdopodobnie ok.1508 roku. Duże zmiany nastąpiły w czasie gdy właściciel Żołyni - Stanisław Stadnicki, nazywany także „Diabłem Łańcuckim”, w XVI wieku przyjął kalwinizm i narzucił to wyznanie swoim poddanym. "Sprawiedliwości Bożej"stało się zadość w 1622 roku, kiedy to spłonął zbór kalwiński.
Pod naciskiem miejscowej społeczności, synowie Stadnickiego wznieśli nowy kościół i uposażyli parafię katolicką. Fundacja była zarazem zadośćuczynieniem za awanturniczy tryb życia fundatorów. Nowy kościół przetrwał tylko dwa lata bowiem w 1624 roku Tatarzy spalili świątynię a proboszcza uprowadzili w jasyr. Nowy właściciel Żołyni - Stanisław Lubomirski zajął się odbudową kościoła i nadał wsi prawa miejskie, które Żołynia posiadała do roku 1925. Dotychczasowy,drewniany kościół stał się zbyt mały dla 13-to tysięcznej rzeszy wiernych, w związku z czym w 1864 roku rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła.
Z wielkim trudem i przez 22 lata budowano świątynię na nowym miejscu. W wyniku ogromnej pracy i zaangażowania całej parafii powstał kościół, który możemy dziś podziwiać. Poświęcił go 14.01.1887 r. Dziekan Leżajski, a konsekrował biskup Józef Fischer w 1902 r. ogłaszając patronem kościoła św. Jana Kantego.Sam kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, wzorowany na Kościele Mariackim w Krakowie.