Barokowy kościół ewangelicki Łaski Bożej (1709), wieża dobudowana w 1750.
Kościół Jezusowy parafii luterańskiej w Cieszynie to największa świątynia tego wyznania w Polsce. Należy do sześciu powstałych tzw."kościołów łaski", które wzniesiono po podpisaniu w 1707 r. ugody altransztadzkiej. Pod naciskiem króla szwedzkiego Karola XII cesarz Niemiec zgodził się na oddanie luteranom 121 kościołów oraz zbudowanie sześciu kolejnych, ale poza murami miast....
Na terenie Śląska Cieszyńskiego mieszkało bardzo wielu protestantów, którzy w czasach ich prześladowań odprawiali potajemnie msze w odludnych i niedostępnych miejscach w tzw."kościołach leśnych"... Kiedy zaistniała możliwość wzniesienia kościoła, stał się on największym z tych, które pozwolono zbudować.
Wnętrze może pomieścić ok. siedem tys. wiernych, a miejsc siedzących jest 3,5 tys. Kościół należy do jednych z najwyższych w Polsce, wieża ma 75 m, a wybudowano go w stylu tzw. baroku austriackiego. We wnętrzu mieści się niezmiernie ciekawe muzeum protestantyzmu. Parafia Kościoła Jezusowego szczyci się też bardzo bogatym i cennym zbiorem bibliotecznym im. Bogumiła Tschammera, zawierającym m.in. bezcenne inkunabuły i rękopisy.