Na początku ulicy 3 Maja, udając się nieco w jej dół, po prawej stronie dojrzeć można dawną willę architekta i właściciela firmy budowlanej, Roberta Lewaka, a przy tym zaliczyć mały odcinek niedawno utworzonego “Szlaku Kwitnącej Magnolii”, która to (jeden z gatunków tego krzewu) rośnie na terenie posesji. Budynek jest wolno stojącą budowlą. Został wybudowany w początkach XX wieku. Jest podpiwniczony wysokim przyziemiem, którego ściany zostały obłożone piaskowcem wydobywanym z okolic pobliskiej Brennej.
Bryła została przekryta dachem mansardowym z naczółkami, wraz z tzw. powiekami widocznymi na połaciach dachu. Naroże elewacji frontowej zostało zakończone wysuniętą “wieżą pozorną” przekrytą dachem wieżowym na planie koła. W centralnej części elewacji frontowej widoczny jest “uskok” nawiązujący do ryzalitu zakończonego ścianą szczytową wzorowaną raczej niedbale na epoce baroku (esownice).
Uwagę na pewno zwróci ganek prowadzący do wejścia głównego, nad którym widoczne jest sklepienie częściowo oparte na kolumnie doryckiej. W bruździe nad schodami architekt umieścił rzeźbę przedstawiającą chłopca trzymającego na głowie kosz z owocami. W części północno-wschodniej, zastosowano podłużne okno doświetlające klatkę schodową ulokowaną w tym miejscu budynku.
Dawna willa architekta jest przykładem odstąpienia od projektowania budynków w stylu secesji, a dotychczasową sztukę projektowania zaczęła wypierać uproszczona forma klasycyzmu z elementami baroku. Ta nowa forma architektury zagościła nie tylko w Cieszynie, w szczególności w latach 1910-24, ale np. w Katowicach, Gliwicach, Raciborzu, a przyszła z dalekiego Paryża.