W centrum wsi Ligota Toszecka, do której najlepiej dojechać od strony Toszka drogą DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich - stoi na niewielkim wzgórzu mała kaplica, datowana na rok 1720. Jest to jednonawowa budowla murowana przypuszczalnie z cegły pełnej, otynkowana, z dobudowanym do elewacji bocznej niskim budynkiem ( tzw. dobudówką ), który spełnia funkcją m.in. zakrystii i inną pomocniczą.
Budowla przekryta jest dachem dwupołaciowym pokrytym dachówką ceramiczną typu karpiówka, tylko dach wieży i tzw. dobudówki pokryty jest blachą ocynkowaną. Kaplica nie posiada wieżyczki na sygnaturkę zwykle osadzonej na kalenicach dachu. Zamknięta jest z tyłu trójboczną “absydą”. Elewacja frontowa jest najbardziej zdobiona spośród wszystkich elewacji. Trudno to nazwać jakimś wyjątkowym zdobnictwem, skoro składa się na nie jedynie gzyms nad pokrytym dachówką ceramiczną otworem drzwiowym, nad którym osadzono okrągłe okienko ze skromnym witrażem, a pod okapem budowlę otacza niewiele wysunięty poza lico gzyms.
Ściana frontowa jest zakończona dwukondygnacyjną wieżą kościelną zwieńczoną niewielkim baniastym dachem pokrytym ocynkowaną blachą. Przed wejściem do kaplicy, po lewej stronie stoi Boża Męka z 1911 roku a do samej kaplicy prowadzą schody, do których wejścia odgradza niewysoka furtka. Drzwi do kaplicy są dwuskrzydłowe, pełne, zwieńczone półokrągło i przypuszczalnie są to oryginalne, pierwotne skrzydła drzwiowe. Niestety, nic mi nie wiadomo na temat wyposażenia wnętrza kaplicy, gdyż jest ona zamykana zaraz po zakończeniu ostatniego nabożeństwa.