Ruiny zamku znajdują się na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.) nieopodal przełęczy Polskie Wrota (660 m n.p.m.). W czasach swojej świetności zamek strzegł traktu handlowego wiodącego właśnie przez przełęcz. Zamek powstał w XIII wieku w miejscu gródka broniącego drogi z Czech do Śląska. Szlak tak stary, że pamięta wyprawy po bursztyn. Nie wiadomo kto był budowniczym zamku ale wiadomo, że w drugiej połowie XIV wieku Tytzko von Pannewitz był panem "homolskiego państwa" obejmującego swym zasięgiem Duszniki, Lewin Kłodzki i ponad 20 okolicznych wsi.
W XV wieku zamek opanowali husyci i uczynili z niego główną bazę wypadową w ziemi kłodzkiej. W tym samym wieku wojsko najemne mieszczan Wrocławia, Świdnicy i Strzelina zamek zdobyło. Ostatecznie opuszczony w połowie XVI wieku zaczął ulegać ruinie.
Prace archeologiczne przeprowadzone w latach 60 - tych XX wieku udowodniły istnienie zamku murowanego w XIII wieku. Pod murem obwodowym odkryto sklepioną komnatę zawierającą ceramikę z tego okresu. Z zamkiem wiąże się baśń o młodej niewiernej żonie, która z młodszym kochankiem uśmierciła swojego rycerskiego męża. Zamieniona w żmiję do dziś pełza po okolicznych bezdrożach. Do dzisiaj z zamku pozostał fragment wieży oraz porośnięty roślinnością i zrębem czasu niewielki odcinek muru.