Dawna cerkiew grekokatolicka świętych Damiana i Kosmy poświęcona w 1782r. Po 60 latach świątynię przebudowano, o czym mówi data nad wejściem (1841). Cerkiew remontowano jeszcze pod koniec XIX w. i roku 1930, oraz gruntownej przebudowy dokonano na początku lat 60 XX. Świadczy to, że budynek, choć jeden z najpiękniejszych na Łemkowczyźnie, był lichej budowy.
Cerkiew jest orientowana, co znaczy że prezbiterium zwrócone jest w kierunku wschodnim. Pokryta jest gontem. Niestety niewiele zostało z oryginalnego wyposażenia cerkwi, która w chwili obecnej jest własnością kościoła rzymskokatolickiego. Cerkiew otoczona jest drewnianym ogrodzeniem na kamiennej podmurówce. Zaraz przy ścianach otaczających cerkiew znajduje się lapidarium kamiennych krzyży, przeniesionych tu z okolicznych cmentarzy: Rozstajnego, Żydowskiego, Grabia.
Na lapidarium składają się 22 krzyże. Najstarszy pochodzi z początku XIX w. Ukazują one misterną pracę okolicznych kamieniarzy i są nieśmiertelnym dowodem dziedzictwa sztuki ludności dominującej na tych terenach. Za cerkiewnym murem znajduje się cmentarz właściwy. Wierna kopia cerkwi z Kotani znajduje się w skansenie we Lwowie, jako przykład właściwej świątyni łemkowskiej.