W latach 1774-1778 w Jabłonnie stanął letni pałac biskupa płockiego Michała Poniatowskiego, wzniesiony według projektu architekta Dominika Merliniego. Przy jego modernizacji i projektowaniu rozległego parku krajobrazowego otaczającego budynek pracowała inna architektoniczna sława tamtej epoki - Szymon Bogumił Zug. Na przełomie XVIII i XIX w. właścicielem posiadłości jabłońskiej był książę Józef Poniatowski, po nim pałac należał do Dunin-Wąsowiczów i Potockich.
Dziś mieści się w nim Dom Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk. W budynku sąsiadującym z pałacem działa hotel z pokojami o wystroju z epoki Księstwa Warszawskiego, które warto zobaczyć. Do jego recepcji powinni skierować swoje kroki wszyscy chętni do obejrzenia wnętrz rezydencji. Jeśli akurat nie odbywa się konferencja, sympozjum czy elegancki bankiet, można zwiedzić takie ciekawe miejsca, jak owalna Sala Balowa z iluzjonistycznym niebem namalowanym na sklepieniu, sale - Mauretańska, Pompejańska, Kominkowa, Lustrzana oraz saloniki - Polski i Chiński. W łukowato sklepionych podziemiach z XVIII-wiecznymi malowidłami ściennymi autorstwa Włocha Antonia Tavellego działa restauracja.
Z wyjątkiem okresu wakacyjnego w pałacowej oranżerii organizowane są wystawy sztuki współczesnej. Od rana do wieczora zawsze otwarte dla turystów są bramy prowadzące na teren parku. Wśród starych pomnikowych drzew znajdują się obiekty tzw. małej architektury - łuk triumfalny wystawiony w 1837 r. na cześć księcia Józefa, chińska altana, zegar słoneczny i ruiny romantycznej groty.
www.palacjablonna.pl