W czasie VI pielgrzymki do Polski, 6 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odprawił mszę świętą na stokach wzgórza pod Pelplinem. Zdaniem wielu ołtarz, który wówczas zbudowano, należał do najpiękniejszych z wzniesionych w czasie wszystkich wizyt Ojca Świętego w Polsce, a przecież każdy z nich był niepowtarzalny. Pelplińskie dzieło pochodziło z Kaszub. Zaprojektował je artysta z Sierakowic, Jarosław Wójcik, a projekt zrealizowali sierakowiccy rzemieślnicy. W ciągu 3 miesięcy powstała cała konstrukcja, w tym zadaszenie w formie sieci, pozornie unoszonej przez dwa łabędzie, wzbijające się na wysokość 20 m! Ptaki i sieć powstały z odpornej na korozję stali szlachetnej. Po skończeniu prac podzielone na 3 elementy monumentalne dzieło poszybowało niesione przez wojskowy śmigłowiec pod Pelplin, gdzie ostatecznie go zmontowano.
Gdy Jan Paweł II opuścił Polskę, ołtarz rozebrano i na ciężarówkach przewieziono z powrotem do Sierakowic. Stanął w dolince u stóp kościoła parafialnego, w samym centrum miejscowości. Stół ołtarzowy znalazł się na pomoście, pośrodku sporego stawu, a nad nim rozpięto stalową sieć z olbrzymimi łabędziami. Całość otoczono staranie urządzonym parkiem. 28 września 2000 r. odbyła się uroczystość poświęcenia ołtarza przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę.
Wszystkich odwiedzających Sierakowice zaskakuje rozmach przedsięwzięcia. Ołtarz i jego otoczenie to największa atrakcja turystyczna miejscowości. Dobrze świadczy o talentach organizacyjnych i artystycznych Kaszubów.