Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Chęcin są ruiny zamku królewskiego. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. Podzielony jest na dwie części: zamek górny z dwiema okrągłymi kamiennymi basztami, które mają górne kondygnacje ceglane, oraz zamek dolny z XV w., pełniący w przeszłości funkcje gospodarcze. Legenda głosi, iż studnia na dziedzińcu połączona była z kościołem na Karczówce, zaś lochy zamkowe kryły ogromne skarby.
Pierwsza wzmianka historyczna o zamku pochodzi z 1306 r. Zamek pełnił różne funkcje, m.in. był ośrodkiem administracji książęcej, siedzibą powiatu sądowego, więzieniem stanu, siedzibą skarbca koronnego, rezydencją królowych (m.in. Bony) czy mieszkaniem starostów chęcińskich. Od XVI w. zamek Chęciński zaczął tracić swój blask i świetność. Po raz ostatni działa zamkowe wystrzeliły w 1787 r. na wiwat wjeżdżającego do miasta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W 1947 r. wpisano chęcińską twierdzę do rejestru zabytków pierwszej grupy. W latach 60. XX w. w Chęcinach i na zamku kręcone były sceny do filmów: "Milczenie" i "Pan Wołodyjowski". Turyści mogą podziwiać niepowtarzalny widok na całą okolicę z odbudowanej wieży zamkowej. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że o północy na murach zamku pojawia się "biała dama" - postać królowej Bony, która przechadza się z pochodnią.