Budynek Domu Rybaka wzbudza podobne emocje jak warszawski Pałac Kultury i Nauki - choć wielu uważa, że szpeci miasto, to jednak trudno sobie wyobrazić Władysławowo bez jego charakterystycznej sylwetki. W latach 50. XX w. powstał projekt stworzenia we Władysławowie dużego portu rybackiego i ośrodka przetwórstwa rybnego. Wówczas to wybudowano także Dom Rybaka, który pełnił funkcję hotelu dla rybaków - obecnie jest siedzibą władz miasta.
Władysławowo pod względem wyładunku ryb i liczby obsługiwanych jednostek połowowych jest bodaj największym portem rybackim na Bałtyku. Dysponuje zapleczem składającym się z zakładu wstępnej obróbki, chłodni, wędzarni i magazynów. Port we Władysławowie swą gościnę oferuje nie tylko jednostkom połowowym - także jachtom sportowym i żaglowcom. Można go zwiedzać, w sezonie turystycznym czynna jest Izba Pamięci Portu (tel. 058 674 00 66), można stąd wypłynąć w rejs wycieczkowy po Bałtyku, a w smażalni-kutrze "Liwii" na wodzie spróbować różnych gatunków ryb "prosto z morza".
Na życie portu można też popatrzeć z ptasiej perspektywy, wdrapując się (lub wjeżdżając windą) niemal na sam szczyt wieży wspomnianego Domu Rybaka. Działają tu dwa tarasy widokowe. Jeden - przestronny, zaopatrzony w lornetki na wysokości 45 m. Drugi - na wysokości 63 m - to najwyżej położony punkt widokowy na Mierzei Helskiej. Polecamy go jednak wyłącznie osobom o mocnych nerwach, w żadnym razie z lękiem przestrzeni czy rodzicom z małymi pociechami. Choć widoki stąd piękne, to trudno powstrzymać drżenie kolan, chodząc po wąskim balkonie ogrodzonym ażurową metalową barierką.
Schodząc z wieży dla uspokojenia emocji warto zajrzeć do Muzeum Motyli. Obejrzymy tu zachwycające dzieła natury, z prezentacji wideo dowiemy się co nieco o tych pięknych owadach, a na interaktywnej planszy sprawdzimy swoje wiadomości. Muzeum stara się o wpis do Księgi Rekordów Guinessa jako muzeum z największą liczbą eksponatów (2800) na najmniejszej powierzchni wystawienniczej. Muzeum Motyli w maju i czerwcu czynne jest w godz. 10.00-18.00, w lipcu i sierpniu w godz. 10.00-20.00.