Na stożkowatym wzniesieniu Rowokół (115 m n.p.m.), porośniętym borem sosnowym, znajduje się 20-metrowa żelazna wieża widokowa, którą warto zobaczyć. Rozciąga się z niej przepiękny widok na cały Słowiński Park Narodowy. W kierunku południowym widać piękną panoramę równiny pokrytej polami i łąkami, przeciętej meandrującą Łupawą, a w dali porośnięte lasami wzgórza morenowe, to wielka atrkacja tego miejsca.
We wczesnym średniowieczu Rowokół był ważnym ośrodkiem pogańskiego kultu. W małej świątyni rozpalano ogniska, czyniąc ze wzgórza punkt nawigacyjny dla żeglarzy.
Na przełomie XII i XIII w. w miejscu pogańskiej świątyni wzniesiono kaplicę św. Mikołaja - patrona rybaków, żeglarzy i... piratów. Oświetlona wieża kaplicy pełniła rolę latarni morskiej. W czasach reformacji kaplicę zburzono, przetrwała jedynie wieża. Rowokół stał się wówczas ośrodkiem piractwa morskiego. Burzliwe dzieje tego morenowego wzgórza zaowocowały wieloma legendami, m.in. o zatopionych w Łupawie dzwonach z kaplicy św. Mikołaja, o zamczysku pogrążonym w ziemi wraz z niegodziwą księżniczką i wreszcie o ogromnych pirackich skarbach ukrytych na wzgórzu...