Kirkut w Szczebrzeszynie jest jedną z najstarszych zachowanych nekropolii żydowskich w Polsce, z największym na Zamojszczyźnie zespołem macew. Najstarszy z kamieni nagrobnych pochodzi 1545 r.,sam cmentarz zapewne ma metrykę znacznie starszą niż data na najstarszym nagrobku, bo Żydzi według historyków zamieszkiwali tu już kilkadziesiąt lat wcześniej.
Malownicze wzgórze przy ul. Cmentarnej skrywa wiele masowych mogił, podczas II wojny światowej naziści upodobali sobie właśnie to miejsce do egzekucji. W swoich pamiętnikach tragiczne losy szczebrzeskich Żydów opisał miejscowy lekarz Zygmunt Klukowski. W centralnej części cmentarza znajduje się pomnik ku czci społeczności żydowskiej Szczebrzeszyna odsłonięty w 1991 r. ufundowany przez Izraelskie Towarzystwo Żydów Szczebrzeszyńskich.
Dokładna liczba zachowanych nagrobków nie jest znana, wiele z nich jest przykrytych ziemią, porośniętych trawą i chwastami, ale szacunkowo mówi się nawet o około dwóch tysiącach. Są one cennym źródłem dla historyków bowiem treść inskrypcji wnieść może bardzo wiele. Teren jest bardzo zaniedbany, a miejsce unikatowe i 400 lat historii...