W bazylice mniejszej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach znajduje się sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej. Przedmiotem kultu jest słynąca łaskami gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Figura jest prawdopodobnie dziełem nieznanego artysty z Gdańska. Pochodzi z XIV lub początku XV w. Należy do oryginalnych przedstawień zwanych madonnami szafkowymi. Prawdopodobnie pełniła niegdyś funkcję ołtarza polowego. Od wysokości ramion, figura jest pionowo rozcięta – po otwarciu szafki uchylone drzwi tworzą poły płaszcza. W centrum znajduje się przedstawienie Trójcy Świętej: Boga Ojca, ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Na skrzydłach płaszcza przedstawiono natomiast dwóch rycerzy zakonnych w białych płaszczach z czarnymi krzyżami, w otoczeniu grupy ludzi. Ponadto na lewym skrzydle przedstawiono papieża w tiarze.
7 września 1975 r., sejneńska Madonna za zgodą papieża Pawła VI została koronowana. Mszę koronacyjną celebrował wówczas kardynał Karol Wojtyła, a homilię o znaczeniu Maryi w życiu każdego człowieka wygłosił Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński. Figura znajduje się w ołtarzu kaplicy północnej. Na co dzień pozostaje zamknięta.
Bazylika jest częścią zespołu dawnego XVII-wiecznego klasztoru dominikanów. W budynku klasztornym działają Muzea Diecezji Sejneńskiej i Etnograficzne Ziemi Sejneńskiej oraz sale wystawowe. W dawnym pałacu biskupim przy ulicy Piłsudskiego 28 mieści się ponadto Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Interesującym obiektem jest XIX-wieczna synagoga, w której działa Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Warto pamiętać, że powiat sejneński zamieszkuje licznie ludność litewska (np. w gminie Puńsk trzy czwarte mieszkańców to Litwini). W Sejnach przy ulicy 22 Lipca działa konsulat Republiki Litewskiej.