Zimny Dół jest to częściowy rezerwat przyrody nieożywionej, utworzony w 1991 r. na powierzchni zaledwie 2,22 ha. Jest więc jednym z najmniejszych rezerwatów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wchodzi w skład Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, a położony jest na zrębie tektonicznym Garbu Tenczyńskiego, zbudowanego z wapieni górnej jury.
Wejście do rezerwatu znajduje się obok drogi z Mnikowa do Baczyna, na niewielkim skrzyżowaniu obok charakterystycznej kapliczki. Można też przejść pieszo czarnym szlakiem turystycznym z parkingu przy rezerwacie przyrody Dolina Mnikowska, zwiedzając przy okazji pozostałości grodziska z IX-X w. Warto zobaczyć podlegające ochronie charakterystyczne formy skalne związane z procesami krasowymi oraz wyjątkowo dorodne okazy kwitnącego bluszczu. Jedną z niewątpliwych atrakcji jest poprowadzona ścieżka edukacyjna, która kluczy między olbrzymimi blokami skalnymi rozsianymi gęsto po lesie. Turysta ma wrażenie poruszania się po mrocznym skalnym labiryncie. Innym wielce interesującym zjawiskiem chronionym w tym rezerwacie jest wywierzysko potoku płynącego przez Zimny Dół - jedyny znany przykład występowania na Jurze wywierzyska w jaskini.
Rezerwat jest nie tylko dużą atrakcją geologiczną, ale również przyrodniczą. Jego flora ma charakter naturalny. Obok bluszczu pospolitego, pnącego się aż na wierzchołki drzew (kwitnący bluszcz jest u nas rzadkością i podlega ochronie), można tu zobaczyć m.in. przylaszczkę pospolitą, zawilca gajowego czy kokoryczę pełną. Na terenie rezerwatu występuje 230 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich 21 gatunków podlegających ochronie ścisłej lub częściowej.