Muzeum Wsi Radomskiej to jeden z najciekawszych skansenów w kraju. Jego atutem są nie tylko duże i różnorodne zbiory, ale również bogaty program imprez. Na kilkudziesięciu hektarach pomieszczono 60 budynków charakterystycznych dla tego regionu. Są wśród nich zarówno kryte strzechą chłopskie zagrody, jak i dwory. Zdumienie budzą oryginalne zabudowania gospodarcze: sieczkarnia, olejarnia i suszarnia tytoniu. Nie zabrakło też wiatraków, kuźni oraz pieca garncarskiego. W jednej z chat urządzono karczmę, w której można spróbować wiejskich potraw. Po wzmocnieniu się smacznym posiłkiem warto jeszcze obejrzeć bogaty zbiór uli figuralnych i narzędzi pszczelarskich oraz wspaniałe powozy.
Muzeum Wsi Radomskiej funkcjonuje w rytmie roku obrzędowego. Niedziela Palmowa łączy duchowe przeżycia uroczystej mszy świętej i procesji z palmami z kolorowym kiermaszem wielkanocnym. Podczas Święta Chleba (w pierwszą niedzielę września) można przekonać się, że praca piekarza bynajmniej nie należy do łatwych. Powitanie Wiosny, Dzień Dziecka i jesienne Święto Kartofla są świetną okazją do beztroskiej zabawy. Muzeum prowadzi także warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy formują bułki z ciasta drożdżowego, ubijają masło w maselnicy, lepią garnki, piorą na tarze, a także tłuką w stępach ziarna zbóż na kaszę. W nagrodę otrzymują "Certyfikat sprawności pradziadka". Warto tu zawitać na weekend.
Muzeum położone jest na obrzeżach miasta, przy drodze nr 7 Warszawa-Kraków. W lipcu i sierpniu czynne jest codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10.00–18.00. Poza sezonem godziny otwarcia często ulegają zmianie, przed planowaną wizytą warto sprawdzić je telefonicznie lub na stronie internetowej muzeum.
Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30, tel. 048 332 92 81