Rezydencja Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego (pod koniec życia jego majątek szacowano na kilkanaście milionów rubli), swoją obecną neorenesansową bryłę uzyskała po przebudowie w latach 1884-1887. Prace przeprowadził wówczas warszawski architekt Edward Lilpop. Pałac, usytuowany w zabytkowym parku "Źródliska", obok olbrzymiego kompleksu dawnej fabryki i osiedla robotniczego Księży Młyn, stanowi żywe świadectwo wielokulturowych korzeni miasta i jego niegdysiejszej potęgi.
Spokojna, wyważona fasada budynku kontrastuje z bogactwem eklektycznych wnętrz. Wyposażenie sprowadzono z Berlina, Drezna a nawet z Paryża. Wiele elementów wyposażenia można podziwiać do dziś. Na parterze znajduje się przepiękna sala lustrzana W jednym z pomieszczeń zachowała się mozaika z weneckiego warsztatu A. Salviattiego, wzrok przyciągają ozdobne kominki i piece oraz alegoryczne malowidła na sufitach.
We wnętrzach pałacu kręcono sceny do filmów: Ziemia obiecana, Lalka czy Między ustami a brzegiem pucharu, w pobliżu mieści się słynna Łódzka Szkoła Filmowa, nic dziwnego, że w roku 1986 obiekt przejęło Muzeum Kinematografii - jedyne tego typu muzeum w Polsce. Muzeum gromadzi eksponaty i prowadzi dokumentację historii polskiej kinematografii - sztuki, techniki oraz produkcji filmowej, której polskim centrum przez wiele lat była Łódź. Muzeum posiada pokaźną kolekcję plakatów filmowych, elementów scenografii i rekwizyty z polskich produkcji. Ciekawostkę stanowią urządzenia z epoki poprzedzających kino: latarnie magiczne i fotoplastykon. Muzeum jest także organizatorem ogólnopolskich imprez: Festiwalu Muzyki Filmowej oraz Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", którego treścią są współczesne filmy dokumentalne o tematyce społecznej.