W 1854 r. wówczas młody, wykształcony i ambitny przedsiębiorca Karol Scheibler - przyszły "Król bawełny" wydzierżawił od miasta działkę znajdującą się na Placu Zwycięstwa ( dawniej Wodny Rynek). Rok później tj. w 1855 r. na tym miejscu stanęła rezydencja - http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/17391,lodz-palac-karola-scheiblera---muzeum-kinematografii.html oraz fabryka, która zrewolucjonizowała przemysł bawełniany w Królestwie Polskim. Stało się to za sprawą nowoczesnego na ówczesne lata parku maszynowego.
Scheibler zastosował w niej maszynę parową o mocy 40 KM, która wprawiała w ruch 18 tysięcy wrzecion !. Fabryka cały czas była rozbudowywana i tym samym "Król bawełny" powiększał sukcesywnie swoje imperium przemysłowe. Centralna Manufaktura stała się wówczas głównym ośrodkiem wielowydziałowego przedsiębiorstwa zwana potocznie "Centralą".
Fabryka stoi do dnia dzisiejszego, choć już od lat nie spełnia swojego pierwotnego przeznaczenia. Byłe pofabryczne pomieszczenia są zaadoptowane m.in. na biura, hurtownie. "Centrala" zapoczątkowała również nowy styl, modę w architekturze przemysłowej. Budynki wznoszono z czerwonej nieotynkowanej cegły z wysokimi wieżami. Przypominają one do złudzenia monumentalne obronne twierdze.
Z historii obiektu:
W latach 1942-1944 niemieccy okupanci utworzyli w dawnym zakładzie Scheiblera fabrykę AEG produkującą precyzyjne urządzenia elektroniczne dla niemieckich zakładów zbrojeniowych. Robotnikami byli przymusowo zatrudniani młodzi ludzie, nawet w wieku od 14 lat. Większość załogi stanowiły kobiety. W 1944 r. całość załogi została wywieziona do twierdzy Glatz (Kłodzko) o czym informuje pamiątkowa tablica.