Pałac przy ulicy Przędzalnianej, położony obok stawu na rzece Jasień, jest jednym z piękniejszych zabytków miasta. Został zbudowany według projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875-1877 - jest dziś siedzibą oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi. Rezydencja była prezentem Karola Scheiblera, największego z łódzkich fabrykantów, dla córki - Matyldy i zięcia - Edwarda Herbsta, który był najpierw pracownikiem Scheiblera a potem stał się dyrektorem jego potężnej fabryki.
Wnętrza neorenesansowej rezydencji wypełniają zabytkowe sprzęty, eleganckie meble, ozdobne piece, wysmakowane dekoracje, które warto zobaczyć. Pochodzą z różnych pałaców fabrykanckich, ale świetnie oddają charakter XIX-wiecznej rezydencji Herbstów. Z położonymi na piętrze pokojami rodzinnymi kontrastują - reprezentacyjna sala balowa (dziś odbywają się tu koncerty), salon lustrzany, jadalnia, pokój myśliwski i gabinet japoński. Sale mieszczą bogatą kolekcję polskiej i obcej sztuki dawnej m.in. arcydzieła malarstwa polskiego - obrazy Rodakowskiego, Michałowskiego czy Matejki oraz zbiór malarstwa rosyjskiego z obrazami Ilji Riepina, Konstantina Korowina i Iwana Ajwazowskiego.
Do spacerów w wiosenne dni zachęca zadbany ogród. Imponująco prezentuje się budynek wozowni, w której można oglądać dawne karety, bryczki i sanie.
W 1990 roku, "rezydencja Księży Młyn" otrzymała nagrodę europejskiej federacji stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturalnego - Europa Nostra - przyznawaną za renowację zabytków.