Ceradz Kościelny swą wyjątkowość zawdzięcza nieżyjącemu już proboszczowi, ks. Zygmuntowi Humerczykowi (1926-2003). Do swoich pomysłów umiał przekonać parafian, dzięki czemu osiem należących do parafii wiosek wypiękniało, a Ceradz w 1984 r. zdobył tytuł najładniejszej wsi w województwie poznańskim. Proboszcz był także artystą. Tworzył najróżniejsze kompozycje, wykorzystując kamienie, stare sprzęty domowe i narzędzia rolnicze, pnie o ciekawych kształtach, słowem wszystko, co dało się podporządkować jego artystycznej wizji.
Ksiądz Humerczyk po 29 latach proboszczowania w Ceradzu przeszedł na emeryturę i wyjechał. Nie ma już niestety stworzonego przez niego muzeum parafialnego, ale pozostały rzeźby. W centrum wsi znajduje się kompozycja przedstawiająca powstanie wsi na tle historii kraju Polan oraz pomniki upamiętniające 100-lecie miejscowego Kółka Rolniczego i 50-lecia Koła Włościanek. Pośrodku głównego skrzyżowania stoi rzeźba mężczyzny wykonana z najróżniejszych elementów metalowych przedmiotów użytkowych. Przed kościołem zaś znajduje się kamienny ołtarz z kulą ziemską z metalowych prętów. Za najciekawsze dzieło ks. Humerczyka uważa się pomnik ofiar II wojny światowej na ceradzkim cmentarzu. Z umiejętnie połączonych elementów drewnianych, kamiennych i metalowych powstała bardzo interesująca kompozycja.
Dzieła niezwykłego proboszcza artysty obejrzeć można także w pobliskich miejscowościach: Ceradzu Dolnym, Grzebienisku i Gaju Wielkim.