Wieś Siedlisko, wzmiankowana po raz pierwszy w 1298 r. jako gród - castrum Sedlischo, dziś siedziba niewielkiej gminy, od końca XVI w. do 1945 r. była ośrodkiem rozległych dóbr rodziny Schönaichów. Od 1697 r. posiadłości te miały status wolnego państwa stanowego, czyli podlegały bezpośrednio cesarzowi niemieckiemu, natomiast od 1741 r. Schönaichowie nosili z łaski króla pruskiego Fryderyka II dziedziczny tytuł książęcy. Na przełomie XVI i XVII w. Jerzy Schönaich wzniósł w Siedlisku wielki późnorenesansowy pałac (obecnie skrzydło południowe i wschodnie), który otoczono zachowanymi częściowo do dzisiaj bastionami i fosami, czyniącymi z niego prawdziwie magnacką rezydencję. Rozbudowa pałacu trwała do połowy XVIII stulecia, dzięki czemu uzyskał on ostatecznie imponującą formę prostokątnego założenia z dwoma wewnętrznymi dziedzińcami: południowym (reprezentacyjnym) i północnym (gospodarczym), otoczonego równie wspaniałym i rozległym parkiem.
W 1945 r. zamek został doszczętnie ograbiony i prawie całkowicie spalony przez czerwonoarmistów. Ocalało jedynie skrzydło wschodnie z kaplicą, której wnętrze otaczają dwukondygnacyjne empory, harmonijnie łączące tradycję gotycką (maswerkowe balustrady) i tendencje manierystyczne w postaci kamiennych kolumn bogato dekorowanych ornamentem okuciowym.
Podobne przenikanie się dwóch stylów architektonicznych można zaobserwować na zachowanym portalu, prowadzącym do najstarszego, południowego skrzydła pałacu, któremu nadano formę renesansowej, zwieńczonej herbami bramy tryumfalnej, ozdobionej gotyckim żebrowaniem. W ruinach tego skrzydła wyeksponowano również kilkanaście pięknie zdobionych kolumn manierystycznych, podtrzymujących dawniej sklepienia wielkiej sali na parterze. Zawieruchę wojenną przetrwał także budynek bramny z podwójnym portalem, do którego prowadzi kamienny most przerzucony nad fosą, ozdobiony niegdyś figurami alegorycznymi.
Do niedawna w zachowanych budynkach pałacowych mieścił się gminny dom kultury, obecnie zostały one wykupione przez prywatnego inwestora, dlatego ich zwiedzanie może być utrudnione.