Gdańsk pierwotnie był osadą obwarowaną ziemno-drewnianym wałem. Były to drewniane bale wzmocnione warstwami głazów, kamieni i gliny. Fortyfikacje te zostały zniszczone w 1271 roku z rozkazu księcia Mściwoja II.
W 1295 roku król Przemysław II nakazał odbudowę umocnień, ale już w przeważającej części w postaci murów obronnych, a nie obwałowań ziemno-drewnianych. Kolejne zniszczenia przyniósł 1308 rok. Były one wynikiem ataku Krzyżaków. Kilkanaście lat później zapadła decyzja o odbudowie miejskich obwarowań. Nowym elementem umocnień stał się zamek - siedziba gdańskiego komtura.
W latach 1343-1370 powstały mury miejskie, których pozostałości warto zobaczyć, gdyż możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Ich długość liczyła sobie prawdopodobnie 2,3 km ponieważ nie wiadomo czy mury otaczały miasto od strony Motławy. Mury miały wysokość 2,5 m i były grube na 1,5 m. System obronny miasta wzmacniały liczne baszty i fosa. Przebieg murów w przybliżeniu wyznaczają ulice Ogarna, Barbary, Tkacka, Węglarska, Pańska, Pachołów, Tobiasza i Targ Rybny. (na podstawie materiałów MHMG)