W 1945 roku powstała orkiestra symfoniczna, która nie posiadała swojej własnej siedziby. Koncerty odbywały się w Operze Leśnej w Sopocie, w Teatrze Miniatura i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz w Teatrze Miejskim w Gdyni.
W 1953 roku zapadła decyzja o połączeniu Filharmonii Bałtyckiej i Studium Operowego w nową i bardziej wszechstronną instytucję: Państwową Operę i Filharmonię Bałtycką. Współpraca przyniosła wiele wspaniałych sukcesów zarówno w kraju, jak i za granicą. Czterdzieści lat później nastąpiło ponowne rozdzielenie filharmonii od opery. Od 1993 roku jest to już niezależna instytucja - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją prof. Romana Peruckiego.
Od tego momentu rozpoczęły się starania o wybudowanie nowego obiektu spełniającego wymagania filharmonii. W 1996 roku Elektrociepłownie „Wybrzeże” przekazały na ten cel ponad 100 -letnią elektrociepłownię na wyspie Ołowiance. Proces rewitalizacji i rozbudowy trwał kilka lat. Powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, które jest największym takim ośrodkiem w kraju. W skład pomieszczeń Filharmonii wchodzi kilka sal koncertowych, z których największą jest Sala Główna przygotowana dla 1000 osób i wyposażona w 95 -głosowe organy symfoniczne pochodzące z katedry w Lozannie.
Latem koncerty odbywają się również w Amfiteatrze, dla którego widownią jest, leżący po drugiej stronie Motławy, Targ Rybny z przyległymi bulwarami mogący pomieścić nawet 10 tys. słuchaczy! Odnowiona i rozbudowana bryła dawnej elektrowni doskonale wkomponowała się w otoczenie. Dzięki tej rewitalizacji Ołowianka nie tylko cieszy oko, ale także i ucho…