Spichlerz Królewski wzniesiony jest na wyspie Ołowiance i jest jednym z nielicznych spichlerzy stojących bokiem do Motławy. Projekt spichlerza wyszedł spod ręki znanego architekta i rzeźbiarza gdańskiego Abrahama van den Blocka, a zbudowany został w latach 1606-1621 r. przez gdańskiego architekta, murarza i kamieniarza Jana Strakowskiego.
Obiekt wzniesiony jest na planie prostokąta, jest murowany z cegły i nakryty dwuspadowym dachem. Posiada siedem kondygnacji w tym trzy bezpośrednio pod dwuspadowym dachem z dekoracyjnymi szczytami i wolutami na obramowaniach obu szczytów. Otwory okienne trzech kondygnacji poddasza rozdzielone są ceglanymi fryzami. Spichlerz posiada liczne półokrągło zamknięte okna służące w przeszłości do wentylacji wnętrza, co było niezbędne dla magazynowanego tam zboża oraz do jego doświetlenia. Ponadto posiadał własny dźwig i szeroka klatkę schodową, a do jego wnętrza prowadziło 10 bram.
Spichlerz miał należeć do króla Kazimierza Jagiellończyka i miały w nim być przechowywane towary dla niego. Niestety nie doczekał się jego budowy, z którą zwlekano przez prawie 150 lat. W uzgodnieniach na jego budowę znalazł się bowiem zapis uzasadniający tak duże opóźnienie „tak szybko, jak damy radę”.
W ostatnich miesiącach II wojny światowej spichlerz został niemal doszczętnie zniszczony. W odrestaurowany w 1998 r. obiekcie mieściła się między innymi sala prób dla pobliskiej filharmonii. Obecnie przekształcony jest w Hotel Królewski.