U stóp Śnieżnych Kotłów
Karkonoski Park Narodowy obejmuje główny grzbiet Karkonoszy oraz dwie enklawy: Górę Chojnik i Wodospad Szklarki, włączone ze względu na dobrze zachowane naturalne lasy z drzewostanem bukowym.
Surowe warunki klimatyczne porównywalne do panujących na dalekiej północy spowodowały, że pomimo znacznie mniejszych wysokości niż w Karpatach, nie mówiąc już o Alpach, Karkonosze tworzą specyficzną górską wyspę. Charakteryzują ją stanowiska takich gatunków roślin i zwierząt, których główny obszar występowania to np. Skandynawia czy Alpy. Przykładowo w Małym Śnieżnym Kotle jest jedyne w Polsce stanowisko paproci rozrzutki alpejskiej, jedyne w środkowej Europie stanowisko skalnicy śnieżnej, a wreszcie jedyne na świecie stanowisko skalnicy bazaltowej!
W ogóle alpejski kawałek Karkonoszy, jakim są Śnieżne Kotły, wprawia w zachwyt. Efektownie wyżłobione przez lodowiec surowe, skalne, granitowe ściany o wysokości od 80 do 100 m otaczają dna wysłane wielkimi kamiennymi blokami. Ściany przecinają głębokie żleby, a u ich podnóży powstały usypiska głazów. Od północy kotły zamykają wały moren o wysokości 15 m. To monumentalne miejsce trzeba podziwiać bardzo ostrożnie, zwłaszcza zimą, gdy schodzą tędy lawiny. Ale na pewno jest to niezapomniany punkt widokowy, z którego roztacza się szeroka sudecka panorama. Przy dobrej pogodzie widać nawet oddaloną o ok. 80 km Ślężę na Przedgórzu Sudeckim. Najbardziej znanym karkonoskim szczytem jest najwyższa w całych Sudetach Śnieżka (1602 m n.p.m.), często odwiedzane przez turystów są też wodospady Szklarki i Kamieńczyka.
W parku występuje wiele gatunków roślinności alpejskiej i arktycznej, m.in. sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny. Rosną tu najstarsze rośliny Karkonoszy – porosty miseczkowate liczące ponad 600 lat oraz żyją rzadkie gatunki zwierząt, m.in. reliktowy ślimak arktyczny, płochacze halne czy drozdy obrożne.
W 1993 r. w ramach programu UNESCO „Człowiek i Biosfera” został utworzony Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonosze/Krkonoše obejmujący Karkonoski PN oraz czeski Krkonošský národní park.