Wiadomo, że dwór w Żychlinie istniał już pod koniec XIV w. (a może nawet wcześniej), ale nie zachowały się żadne jego opisy. W 1725 r. wspomniane za to są aż dwa dwory – drewniany (w kiepskim już stanie) i większy, murowany, połączony galeryjką z pierwszym budynkiem. Ten, który oglądamy dziś, powstał najprawdopodobniej w latach 20. XIX w. dla Rafała Ksawerego Adama Bronikowskiego. Późniejsze przebudowy znacznie jednak zmieniły jego wygląd – zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny.
W 1829 r., w pierwszych dniach września 19-letni wówczas Fryderyk Chopin znalazł się tutaj na ślubie i weselu Melanii Bronikowskiej, córki miejscowego posiadacza ziemskiego z równym sobie stanem Wiktorem Kurnatowskim. Literatura pięknie opisuje to wydarzenie, podkreślając niezwykły urok młodego Chopina i wyrazy uwielbienia z jakimi spotykał się zarówno co do urody i uroku, przede wszystkim zaś talentu.
W pałacu mieści się obecnie Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych. Przy drzwiach wejściowych umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt Fryderyka Chopina w Żychlinie we wrześniu 1829 roku, a na podjeździe, przed paradnymi schodami – pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający młodego kompozytora . Wokół budynku rozpościera się ogólnodostępny, zrewitalizowany park podworski.