Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła zaskoczy każdego turystę. Z zewnątrz jest pochodzącym z XIII w. późnoromańskim kościołem. Świątynię zbudowano na planie prostokąta ze starannie obrobionych granitowych bloków. Rozbudowano ją w połowie XVIII w. z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi – generała porucznika Ernsta von Rüitz. Przebudowano wówczas okna, dobudowano wieżę i czworoboczną kryptę.
Ze średniowiecznej budowli zachowała się do dziś ściana zachodnia z ostrołukowym, ceramicznym portalem. We wnętrzu zachowała się loża kolatorska. Ołtarz przeniesiono do kościoła w Dąbroszynie koło Kostrzyna nad Odrą. W tamtejszym (dąbroszyńskim) kościele pochowany jest także jeden z właścicieli Brzozy – Johann Ludwig von Schöning, późniejszy szambelan dworu króla polskiego i elektora saskiego .
Nieużytkowany po drugiej wojnie światowej kościół zaczął popadać w ruinę. Kiedy osiedlili się tu Łemkowie, po kilku klatach starań udało się im przekształcić opuszczony kościół w cerkiew prawosławną pw. św. Michała Archanioła. Wnętrza chętnie udostępniane są zwiedzającym. Warto je obejrzeć, ponieważ ikonostas z Brzozy należy do najpiękniejszych i największych w zachodniej Polsce.