Na początku XVII wieku na wschód od Drezdenka, będącego ważnym strategicznie miastem położonym nad Notecią, zbudowano twierdzę obronną. Holenderski inżynier wojskowy Mikołaj de Kamp zaprojektował gwiaździstą fortecę, której towarzyszył kompleks budowli zapewniających stacjonującej tu załodze samowystarczalność.
Oprócz budynku mieszkalnego oraz magazynów wzniesiono tu także arsenał. Całość otoczyły ziemne obwałowania. Arsenał powstał w okresie rozbudowy twierdzy w roku 1640. Wzniesiono go w pobliżu obwałowań, w północnej części dziedzińca. Był to parterowy obiekt na planie zbliżonym do kwadratu, z wnętrzem o masywnych kolebkowych sklepieniach. Budowlę wykonano z cegły i kamienia polnego.
Budynek służył za magazyn broni do likwidacji twierdzy w XVIII wieku. Po tym czasie stał się własnością prywatną. Nabywca dokonał jego przebudowy na magazyn towarów. Parter został przedłużony w kierunku północnym. Na bazie stropu nadbudowano dodatkową kondygnację. Obiekt nakryto wysokim dwuspadowym dachem skrywającym dwa poziomy użytkowego poddasza. Nadbudowę wykonano w technice szachulcowej popularnie nazywanej pruskim murem. Od frontu zainstalowano dźwig umożliwiający transport towarów na wyższe kondygnacje.
Dawny arsenał przebudowany na spichlerz pozostawał magazynem przez ponad dwieście lat. W latach 70-tych został przejęty przez miasto z przeznaczeniem na muzeum. Po gruntownej rewitalizacji tego najstarszego obiektu Drezdenka wykonanej w następnym dziesięcioleciu w jego pomieszczeniach znalazło siedzibę Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia.
Obiekt położony przy dzisiejszym Placu Wolności jest zabytkiem wpisanym do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wpisy pochodzą z 1961 i 1976 r.