W centrum Sosnowca, tuż obok zabytkowego dworca kolejowego, znajduje się neogotycki kościółek tzw. Kolejowy pw. NSPJ. Ta niewielka budowla to bardzo ciekawe miejsce. Została wzniesiona przez kolejarzy i mieszkańców ówczesnej wsi Sosnowice w roku 1862. Na froncie przy wejściu znajduje się wykuta z kamienia postać Chrystusa (rzeźbiarz - Pruszyński), ufundowana z okazji 50-lecia kościółka. Przed figurą znajduje się zegar słoneczny.
W parku przykościelnym znajduje się szereg kaplic, m.in. kamienna grota z figurą Matki Boskiej z Lourdes. To w tej kaplicy, przed powstaniem kościółka, odprawiano w niedzielę msze święte. Figurę znajdującą się w grocie wykonano z żelaza - została ona tu sprowadzona z Lourdes w 1904 roku. Na lewo od groty znajduje się kaplica św. Antoniego Padewskiego.
Sam kościółek to budowla jednonawowa o sześciu oknach ostrołukowych i dwóch oknach z witrażami w prezbiterium (witraże św. Andrzeja Boboli oraz św. Józefa Kuncewicza- obydwaj byli męczennikami, którzy ponieśli śmierć z rąk Moskali). W tyle prezbiterium znajduje się okrągłe okno z witrażem MB Częstochowskiej. Kościółek ozdobiony jest oryginalną wieżą. Przy wejściu do kościoła znajdują się tablice, upamiętniające fundatorów. W środku warto zobaczyć organy, chór oraz stylowy żyrandol. Jest tu również piękna figura Serca Jezusowego dłuta Turbacza z Olkusza.