Parafia św. Prokopa w Kłóbce nosi to wezwanie „od zawsze” i jest jedną z najstarszych w diecezji włocławskiej. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą wprawdzie z 1325 r. ale miejscowa tradycja wspomina kościół już pod datą 1155 r. Początkowo drewniany, później drewniano-murowany, wielokrotnie ulegał pożarom. Każdorazowo wyremontowany (w pierwszej połowie XVIII w. odbudowany od fundamentów), mimo to ustawicznie wymagał napraw z uwagi na obsunięcia skarpy, na której go wybudowano. Pod koniec XIX w. drewnianą nawę ostatecznie zastąpiono murowaną, a na początku XX w. rozbudowano całą bryłę: w 1905 r została dobudowana wieża, w 1911r. – kaplica.
Wnętrze kościoła wcześniejsze, z barokowymi ołtarzami i piękną późnobarokową chrzcielnicą. Warto wspomnieć, że znajdujący się w świątyni obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem wg Murilla namalowała Maria z Wodzińskich Orpiszewska (upamiętniając jednocześnie twarzyczkę swego zmarłego w dzieciństwie synka Tadzia). Maria ufundowała także poświęcone najbliższym pamiątkowe epitafia: Władysławowi Orpiszewskiemu (1822-1881) „Przeszło życie pospolite/choć górne były marzenia/niechże to serce rozbite/ma przynajmniej grób z kamienia”; Tadziowi Orpiszewskiemu (1851-1854) „O synku, bez ciebie już życie/dla twych rodziców bez słońca ni treści/bo żadnym nigdy takie śliczne dziecię/tyle nie zadało szczęścia i boleści”. Epitafium Marii (1819-1896) brzmi „Żal nosząc w sercu/do dni ostatka/spoczęła wreszcie/żona i matka”
Warto wiedzieć: Kult Prokopa Męczennika dotarł do Polski przez Judytę, żonę Władysława I Hermana. To w tamtych czasach powstawały kościoły, którym patronował św. Prokop. Dzisiaj jego wezwanie nosi zaledwie kilka świątyń w Polsce – w Kłóbce, Konecku (pow. aleksandrowski), Błędowie (pow. grójecki), Krzcięcicach (pow. jędrzejowski) i romańska rotunda w Strzelnie.